„Maum. Dom duszy” Iwona Chmielewska

by fajnyrodzic

Na pierwszy rzut oka bardzo przekonywujące. Pięknie wydane i zilustrowane. Idąc dalej pojawia się wątpliwość: czy nie nazbyt wzniosłe, a w efekcie puste?

Granica patosu nie zostaje jednak przekroczona. Ceniona na całym świecie ilustratorka autorskich książek obrazkowych, największych fanów ma w Korei Południowej. Jej książki są inteligentne i wysmakowane, ich lektura pozwala przeżywać bardzo intymne emocje. Jak mówi sama autorka, obrazy pozwalają unikać banalizacji języka i dotykać spraw które niekoniecznie chcemy dookreślać słowami.

Czytanie książek Iwony Chmielewskiej z dziećmi wcale nie jest proste. Daje duże pole do dyskusji, pozwala poznać/ zweryfikować dziecięce rozumienie świata i stwarza doskonały grunt by ich wiele nauczyć.

Maum. Dom duszy

„Maum. Dom duszy” to polsko-koreański picture book autorstwa Heekyoung Kim z ilustracjami Iwony Chmielewskiej. Ta wyjątkowa książka obrazowa zdobyła prestiżową, międzynarodową nagrodę Bologna Ragazzi Award 2011.

Maum w języku koreańskim oznacza to, co składa się na duchowość człowieka: charakter, emocje, umysł, pamięć… Książka rozpoczyna się pytaniem: czym jest dusza? – i posługując się metaforą architektury domu, poszukuje odpowiedzi na jedno z uniwersalnych zagadnień naszego życia. Ten filozoficzny poemat i niezwykle spójny projekt artystyczny jest wyjątkowym dowodem na to, jak odległe kultury mogą porozumiewać się ze sobą na poziomie obrazu i kwestii duchowych.

Może Ci się spodobać