Kilka dni w Szczecinie, czyli co warto zobaczyć

by fajnyrodzic

Ponieważ nasze dzieci uczą się gry na gitarze, postanowiliśmy udać się do Szczecina na festiwal gitarowy Baltic Guitar Days. Przy okazji oczywiście zwiedzaliśmy miasto i bardzo nam się spodobało.

Baltic Guitar Days

Co zwiedzić w Szczecinie

Wiele artykułów o tym co zobaczyć w Szczecinie, poleca zacząć od Jasnych Błoni. To szeroki zielony pas przy urzędzie miejskim, otoczony uroczymi alejami z drzew, dochodzący do Parku Kasprowicza (to nie do końca uporządkowany park, taki jakie lubimy najbardziej). W parku znajdziemy Teatr Letniim. Haliny Majdaniec (jeden z największych amfiteatrów w Polsce), czy Ogród Różany. Latem w weekendy odbywają się tu różne koncerty i warsztaty dla dzieci.

Szczecin, Jasne BłoniaSzczecin, Jasne Błonia

Park KasprowiczaPark Kasprowicza

Będąc w Szczecinie koniecznie zajrzyjcie do Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza (z nagrodą Mies van der Rohe 2015 dla najlepszego budynku w Europie), nawet jeżeli nie na koncert to przynajmniej do foyer. Jest naprawdę pięknie i imponująco. Późnym wieczorem (w lecie ok 21:30 ) warto wrócić obejrzeć budynek w wersji podświetlonej.

Szczecin, Filharmonii im. Mieczysława KarłowiczaSzczecin, Filharmonii im. Mieczysława KarłowiczaSzczecin, Filharmonii im. Mieczysława KarłowiczaSzczecin, Filharmonii im. Mieczysława KarłowiczaSzczecin, Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza

Idąc dalej od filharmonii w stronę rzeki ulicą Małopolską, trafimy na Wały Chrobrego. Tam znajduje się między innymi gmach Muzeum Narodowego. Schodząc w dół, trafimy na Bulwar Piastowski i przejdziemy przez Aleję Żeglarzy, która gromadzi wiele morskich ciekawostek na przykład rzeźby przedstawiające kapitanów Kazimierza Haskę i Ludomira Mączkę, a także kota-żeglarza Umbriagę. W tle towarzyszą nam zabytkowe dźwigi, przez Szczecinian pieszczotliwie zwane Dźwigozaurami.

Szczecin, Bulwar PiastowskiSzczecin, Bulwar PiastowskiSzczecin, Bulwar Piastowski

Bulwary tętnią życiem, są popularnym miejscem spotkań. Znajdziecie tam najrówniejsze bary i restauracyjki, wesołe miasteczko z największym diabelskim młynem w Polsce – Wheel of Szczecin. Mierzące około 60 metrów wysokości koło widokowe stoi na przeciwnym brzegu, na Łasztowni.

Szczecin, ŁasztowniaSzczecin, ŁasztowniaSzczecin, ŁasztowniaSzczecin, ŁasztowniaSzczecin, Łasztownia

 

Szczecin, bulwarySzczecin, bulwary

Swoim zwyczajem, obadaliśmy galerie sztuki współczesnej, ale niestety trafiliśmy na okres zmiany wystaw. W każdym razie Wy możecie mieć więcej szczęścia, zajrzycie do Trafo. Można się tam napić całkiem dobrej kawy z dripa oraz kupić mnóstwo fajnych książek i upominków. Poza zwiedzaniem wystaw oczywiście.

Wracając do centrum, warto zajrzeć do gotyckiego Ratusza Staromiejskiego nie tylko na piwo u Wyszaka, ale też do Muzeum Historii Miasta.

Zamek Książąt Pomorskich mijaliśmy wiele razy, ale ostatecznie nie wystarczyło nam czasu na zwiedzanie. Skądinąd wiemy, że warto byłoby zajrzeć.

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Może Ci się spodobać