Wzory na Pisanki Malowane Woskiem

by fajnyrodzic

Osobiście znam najlepiej właśnie tę technikę na wielkanocne pisankimalowanie jajek woskiem. Zaczynałam jako mały szkut, co roku malując jajka z babcią, wujkiem i bratem. Ponieważ wujek miał swoje ule, jajka z wosku po porostu musiały pojawić w koszyczku. 

Malowanie jajek woskiem

Uważam, że malowanie jajek woskiem należy do wyjątkowo przyjemnych. Może właśnie ze względu na wspomnienia z dzieciństwa. Używaliśmy wtedy malutkiej kuchenki elektrycznej, którą stawialiśmy na stole. Na płycie kuchenki leżała metalowa pokrywka od słoika, w której roztapialiśmy prawdziwy pszczeli wosk. Dzięki ciągłemu podgrzewaniu, nie mieliśmy żadnych problemów z tworzeniem wzorków. Do malowania używaliśmy szpilki (malujemy główką) nabitej na drewnianą kredkę (żeby była wygodna do trzymania i przypadkiem nie parzyła palców). Dzisiaj zamieniamy kuchenkę na porcelanowy podgrzewacz co świeczek. Te metalowe pojemniczki z małych świeczuszek do podgrzewacza mogą też służyć jako naczynka do roztapiania wosku. Żeby uzyskać różne kolory, wystarczy rozpuścić w nich jakieś porządne (czyli takie jak najbardziej woskowe) kredki woskowe.

To oczywiście nie jest jedyny sposób. Zamiast bezpośrednio podgrzewać wosk, możemy też podgrzewać szpilkę (najlepiej też nabitą na drewnianą kredkę) nad świeczką i dłubać nią w woskowych kredkach – przenosić roztopiony w ten sposób wosk ze świeczki na jajko. Trzeba to jednak robić dość szybko.

Są przynajmniej dwie podstawowe techniki malowania pisanek woskiem. Jedna zakłada nanoszenie wosku na ubarwione jajka, po prostu jako zewnętrzną ozdobę która już tam zostanie. W tej technice cenne będą różne kolory wosku. Druga zakłada malowanie po jeszcze nie zabarwionych jajkach, a następnie gotowanie ich w tzw. cebulaku – wywarze z łupin cebuli (najlepiej w dwóch kolorach, złotej i czerwonej, osobno), w którym wosk odpada pozostawiając wzorek jasnym.

Wzory na jajka wielkanocne pod malowanie woskiem

Dawniej zbieraliśmy zdjęcia wzorzystych jajek z gazet oraz wielkanocne kartki z życzeniami, na których prezentowano  piękne pisanki. W ten sposób, jako dzieci poznawaliśmy woskowe wzory. Każdy z nas z roku na rok dopracowywał swoje ulubione i dodawał kolejne, wymagające już większej wprawy. Idźmy jednak z duchem czasu – tablet ze zdjęciami z internetu też się nada ;). Poniżej wrzucam zdjęcia wielkanocnych pisanek malowanych woskiem, z których na pewno podpatrzycie przynajmniej jeden wzór, który będziecie w stanie wykonać. Zobaczycie, że się w to wkręcicie.

Woskowe pisanki – wielkanocne wzory

Może Ci się spodobać