BRACIA POLARNEJ ZORZY – BAŁTYCKIE BAŚNIE I LEGENDY

by fajnyrodzic

Mieliśmy wyjątkowe szczęście, bo udało się nam zobaczyć spektakl „Bracia polarnej zorzy”, pokazywany w ramach Festiwalu Teatrów dla Dzieci „Podskoki i Wykręty”, organizowanego przez krakowski Teatr Figur.

Bracia polarnej zorzy” to widowisko, na które składają się przepiękne, w arcydzielnym wykonaniu wyśpiewane pieśni legend i opowieści z okolic Morza Bałtyckiego przez chór łódzkiego teatru Chorea, oraz teatr cieni który te pieśni wizualizuje (za to odpowiada Teatr Figur).

Legendy i baśnie zaśpiewane są po estońsku, fińsku, litewsku, łotewsku i polsku. Gdybym miał z czymś skojarzyć spektakl, byłby on najbliższy (pod względem zbudowanej atmosfery) wykonaniu na żywo filmu „Sekrety morza” (który podziwiamy: https://www.fajnedziecko.pl/sekrety-morza/).

Jest to więc atmosfera baśni, takiego rodzaju najbardziej pierwotnej bajki, opowiadanej przez wieki. Muzycznie zaaranżowana podobnie jak wykonanie kołysanek z całego świata w ramach projektu Elizawiety Skworcowej, które wciąż Wam polecamy do usypiania dzieci (więcej pisaliśmy o nich tu: https://www.fajnedziecko.pl/kolysanki-swiata/, znajdziecie je na YouTube wpisując „Lullabies of the world”).

Baśni, kołysanki, zorze polarne, morze… Niełatwo to opisać, to trzeba zobaczyć. Nie wiemy, kiedy następnym razem spektakl zostanie wystawiony, dowiedzieliśmy się natomiast, że istnieją chęci oraz duże szanse na wydanie płyty z tymi pieśniami – my kupimy ją bez wahania, już nie możemy się doczekać!

Może Ci się spodobać