Czarodziej z Łysej Góry. Opowieść o Bolesławie Książku

by fajnyrodzic

Tytułowy czarodziej – Bolesław Książek – był jednym z najwybitniejszych polskich ceramików. Większą część życia spędził w Łysej Górze, niewielkiej wsi położonej między Krakowem a Tarnowem. 

Koniki i kurki na ceramicznych kaflach ręcznie malowanych rożkiem, abstrakcyjnie zdobione talerze, pręgowane patery, pasiaste wazony i inne charakterystyczne naczynia we wzory trochę naiwne, ale urzekające i nie do podrobienia. Ponadto ceramiczne okładziny ścienne w rozpoznawalnych barwach i o niezwykłych fakturach, a nawet całe koniki – to wszystko składa się na fenomen łysogórskiej „Kamionki”, której ojcem jest Bolesław Książek.

Po latach jego projekty cieszą się jeszcze większym zainteresowaniem, są poszukiwane i kolekcjonowane, na aukcjach osiągają zawrotne ceny. Można je oglądać w najwybitniejszych polskich muzeach i galeriach na całym świecie. Z tej książki dowiecie się wiele o artyście, jego pracach, ale też o samej Łysej Górze.

Chociaż nie jest to pozycja pisana „pod dzieci”, warto wspólnie wybrać się w podróż śladami czarodzieja polskiego wzornictwa, szczególnie jeśli zgłębiacie z dzieciakami tajniki sztuki. Autorką tej książki jest Bożena Kostuch, kustoszka w Muzeum Narodowym w Krakowie i znawczyni ceramiki XIX i XX wieku.

Może Ci się spodobać