Dlaczego rowerek biegowy?

by fajnyrodzic

Rowerek biegowy posiada wiele zalet obcych zwykłym rowerom.
Rowerki biegowe są dość częstym widokiem w parkach oraz na placach zabaw. Ich rosnąca popularność sprawia, że coraz więcej rodziców zaczyna zadawać sobie pytanie o sens zakupu takiego pojazdu. Dzieje się tak szczególnie w sytuacji, gdy pociecha jest jeszcze zbyt mała, żeby chociażby spróbować jazdy na tradycyjnym jednośladzie z pedałami.

Największe zalety rowerka biegowego wynikają bezpośrednio z jego konstrukcji. Są to bardzo lekkie, często drewniane konstrukcje, pozbawione, poza kierownicą, jakichkolwiek wystających części. Brak pedałów sprawia, że dziecko odpycha się nogami od podłoża, dzięki czemu mimowolnie uczy się, jak zachować na równowagę, bez konieczności montażu dodatkowych kółek. Poza tym maluch może jeździć na rowerku biegowym już od 18 miesiąca życia, ćwicząc tym samym mięśnie nóg oraz pleców, których prawidłowy rozwój jest konieczny do właściwej postawy ciała przy chodzeniu. Nie jest również tajemnicą, że dla dość słabych mięśni dziecka używanie pedałów do tego, żeby poruszać się tradycyjnym jednośladem, może być znaczną przeszkodą.

Ponadto dzięki rowerkowi biegowemu dziecko może jednocześnie robić dwie ulubione rzeczy, czyli jechać i biegać. Na tradycyjnym rowerze takie połączenie jest niemożliwe. Nie trzeba również asystować maluchowi podczas przejażdżek, ponieważ ryzyko upadku jest zdecydowanie mniejsze, niż podczas jazdy na tradycyjnym jednośladzie. Po prostu dziecko bardzo szybko uczy się samodzielnie podpierać nogami, nie tracąc przy tym równowagi. Ponadto skupia się wyłącznie na jeździe, a nie na kręcących się zębatkach i łańcuchu, dzięki czemu znika dość częsta przyczyna upadków, szczególnie na początku przygody z jazdą rowerem.

Warto również pamiętać, że na rowerku biegowym można poruszać się po każdej, w miarę równej powierzchni. Nie ma znaczenia, czy jest to żwir, piasek, las czy chociażby niewielka górka. Dziecko poradzi sobie z każdą z tych przeszkód, co w przypadku tradycyjnego jednośladu, a tym bardziej wyposażonego w dodatkowe kółka wspierające, byłoby niemożliwe.

Może Ci się spodobać