„Dobre wieści. Na świecie nie jest tak źle jak myślisz” Sirdeshpande Rashmi

by fajnyrodzic

To remedium na niepokoje dzisiejszych czasów. A szczególnie niepokoje naszych dzieci. Coraz więcej ludzi unika wiadomości, ponieważ maja negatywny wpływ na ich samopoczucie, dlatego potrzebujemy Dobrych Wieści bardziej niż kiedykolwiek.

Na początku pandemii John Krasinski nadawał ze swojego domu podtrzymujący na duchu program „Some Good News„, w który chętnie angażowały się znane osobistości ze świata filmu, a który my chętnie oglądaliśmy z dziećmi. Na co dzień dyskutujemy o newsach i przeżywamy je – a dzieci są na to bardzo czułe. Nawet te, które nie czytają ani nie oglądają wiadomości, będą chłonąć je z drugiej ręki, od dorosłych w swoim otoczeniu, i będą odczuwały stres i napięcie. Czasami nie zdajemy sobie sprawy, jak głęboko dzieci przeżywają to, co dzieje się na świecie.

Fake newsy uwidoczniły to, jak ważna jest umiejętność krytycznego myślenia i korzystania z mediów – i między innymi tego chce nauczyć dzieci autorka. Poprzez zabawne anegdoty i bogato ilustrowane fakty uczy o mechanizmach działania mediów, polityki, a nawet psychologii tłumu. W sposób dostosowany do młodego czytelnika prezentuje problemy współczesnego świata, takie jak globalne ocieplenie, rasizm czy nierówności społeczne, ale co najważniejsze – jednocześnie podsuwa pomysły na to, jak sobie z nimi radzić. Dzięki temu dziecko, zetknąwszy się z niepokojącymi wiadomościami, wie, co robić.

Może Ci się spodobać