„Dziadek Tomek” Mafra Gagliardi, Štěpán Zavřel

by fajnyrodzic

Nie jest to standardowa opowieść o międzypokoleniowej więzi wnucząt z dziadkami, chociaż o tym właśnie traktuje. Ta przewrotna i pięknie zilustrowana przez Štěpána Zavřela książka wciąga zarówno dzieci jak i dorosłych. 

Tytułowy dziadek Tomek jest ulubieńcem wszystkich dzieciaków z sąsiedztwa – spędza z nimi mnóstwo czasu i robi to w sposób niezwykle kreatywny. Dziadek Tomek jak i inni podobni mu seniorzy, poświęca dzieciom całą swoją uwagę i sam czerpie z tej relacji przyjemność i siłę. 

"Dziadek Tomek" Mafra Gagliardi, Štěpán Zavřel"Dziadek Tomek" Mafra Gagliardi, Štěpán Zavřel

Pewnego dnia sytuacja całkowicie się zmienia. Burmistrz miasta przedstawia wizję komfortowego życia „posuniętych w latach” seniorów, zapowiadając otwarcie podmiejskiego Domu Wesołej Starości. Nie tyle zachęca co wręcz nakazuje, by wszystkie osoby w podeszłym wieku jak najszybciej opuściły miasto. Na tę propozycję nie można się nie zgodzić.  Zmechanizowany oddział dziadkołapaczy wyłapuje ich w całym mieście, wyciągając z każdej z kryjówek. Reakcje społeczności są różne – niektórzy czują zaniepokojenie, inni wręcz uczucie wybawienia. 

Dziadkowie, w swoim nowym domu, mają wszelkie wygody i mnóstwo czasu na relaks. Dzieci zauważają jednak, że mimo tego w ogóle nie są uśmiechnięci. One same też nie najlepiej znoszą nowy porządek. Opracowują potajemny plan wyzwolenia dziadków. 

Książka ukazała się w serii „Ja, Europejczyk” nakładem Wydawnictwa Tatarak. 

Może Ci się spodobać