Tabarca (Hiszpania) – urokliwa wysepka do zwiedzenia

by fajnyrodzic

Ta wyspa zlokalizowana jest na Morzu Śródziemnym, w pobliżu Alicante (administracyjnie do niego należy). Startujemy z wybrzeża pobliskiego Santa Pola. 

Wyspa dzieli się na dwie zasadnicze części połączone wąskim przesmykiem, w którym ulokowano port:

  • wschodnią: niezamieszkałą, porośniętą roślinnością wydmową i opuncjami (znajdują się tutaj ruiny fortu, cmentarz i latarnia morska Isla de Tabarca, a także lęgowiska ptaków)
  • zachodnią: zajętą przez osadę Isla Plana o Nueva Tabarca, zabudowaną starą architekturą rybacką z kościołem i rynkiem.

Po dopłynięciu na wyspę polecamy oczywiście zwiedzić urokliwe “miasteczko” po prawej, a następnie niekoniecznie zostawać na głównej, dość zatłoczonej plaży, ale udać się na lewo, do dzikszej części. Początkowo, nie wydaje się ona duża, ale po pokonaniu kolejnych metrów wyznaczoną ścieżką, ukazują się kolejne klify. Tam też można popływać i to w zupełnej ciszy. 

Gospodarka wyspy nastawiona jest na obsługę ruchu turystycznego – funkcjonują tu liczne restauracje serwujące dania rybne i paellę, a także sklepy z pamiątkami. W wodach wokół wyspy istnieją najbujniejsze w hiszpańskich wodach murawy posidonia oceanica.

Może Ci się spodobać