„Tajemnica domu w Bielinach” otrzymana z Taniejksiazki.pl

by fajnyrodzic

Ciepła, zabawna, pełna magii i empatii historia, która wciągnie dzieci w świat słowiańskich mitów i zawładnie ich wyobraźnią. Nasza 8-letnia córka jest tą książką absolutnie zafascynowana.

Tajemnica domu w Bielinach” Katarzyna Berenika Miszczuk

Rodzeństwo Lipowskich – Bogusia, Leszek, Tosia i Dąbrówka – wraz z mamą przeprowadza się do świętokrzyskich Bielin, zostawiając rodzinną Warszawę. Dzieciaki nie są zachwycone pomysłem zmiany szkoły i zostawieniem przyjaciół. A wszystko dlatego, że rodzice podjęli decyzję o rozwodzie. W Bielinach mieszka ciotka Mirka, sama w wielkim domu. Ponieważ ma Alzhaimera, mama postanawia się nią zaopiekować w zamian za dach nad głową (i bierze ze sobą dzieci). Ciotka Mirka to zagadkowa postać, a w dodatku jak się okazuje, niegdyś była szeptuchą. Sam dom wydaje się nie mniej dziwny – codzienne sprzątanie nie jest w stanie usunąć kurzu, a koszona w ogrodzie trawa, odrasta w zawrotnym tempie. Co więcej, wydaje się, że w domu poza nimi mieszka ktoś jeszcze. Ktoś, kogo można wypatrzyć tylko kątem oka, czy z daleka ogrodu – stojącego w oknie.

W Bielinach dzieci poznają zupełnie inny świat – starych wierzeń, bóstw i demonów. To inspirowane słowiańskimi wierzeniami uniwersum z serii Kwiat paproci. W epizodycznych rolach pojawią się tutaj znani bohaterowie: Jaga, Gosława i Mieszko. W książce czeka nas nocna wyprawa na cmentarz, poszukiwanie nawiedzonego przedmiotu i próba pozbycia się upiora. Nie jest to jednak opowieść mroczna czy przesadnie niepokojąca.

Książka porusza także trudniejsze tematy jak rozwód rodziców. Dwunastoletnią Bogusię (główną bohaterkę) wypełnia ogromny żal do taty, który zakładającego drugą rodzinę i żal do młodszej siostrzyczki Dąbrówki (uważa, że to po jej narodzinach rodzice oddalili się od siebie). Pomaga tutaj szczera rozmowa.

W Bielinach stare wierzenia i demony okazują się być o wiele bardziej żywe i namacalne niż można by przypuszczać. Czy Lipowscy na własnej skórze przekonają się, że nie wszystko to zapomniane zabobony, ale prawda? To książka o sile przyjaźni, o tym, że rozwód rodziców nie musi oznaczać końca świata, a za każdym rogiem może czekać przygoda.

Sprawdźcie ofertę książek dla dzieci w księgarni Taniaksiazka

Może Ci się spodobać