Elementarz ekologiczny

by fajnyrodzic

Co oznacza hasło zero waste? Gdzie należy wrzucić karton po mleku? Czy szkło jest ekologiczne? Jak żyć w zgodzie z zasadami ekologii, i od czego zacząć? Na te i więcej pytań odpowie „Elementarz ekologiczny” wydawnictwa Wilga.

Kwestie związane z ochroną planety stają się coraz istotniejsze w debacie publicznej. Choć wciąż jest wiele do zrobienia, każdego dnia staramy się zwiększać nasze wysiłki, aby chronić i walczyć o środowisko naturalne. W ostatnim czasie szczególnie cieszy wzrost popularności tego zagadnienia wśród najmłodszych. Aby zainteresować, tych, którzy do tej pory nie mieli styczności z ekologią, a także uporządkować wiedzę tych, którzy już, co nieco wiedzą powstał Elementarz ekologiczny.

 

Po co segregować śmieci skoro odbiera je jedna śmieciarka?

To bardzo często zadawane pytanie. Wielokrotnie można spotkać śmieciarki, które zabierają śmieci ze wszystkich pojemników. Część z nich posiada system dwu- i trzykomorowy, który zbiera śmieci oddzielnie.

Odpady, które są posegregowane jadą do sortowni, gdzie sortuje się je maszynowo i ręcznie – według materiału, koloru, rodzaju. Usuwa się też zanieczyszczenia, które pozostały w pojemniku.

Tytuł porządkuje wiedzę, otwiera oczy i pokazuje, ile jest sposobów, aby bez wielkiego wysiłku zmieniać świat na lepsze. Zwraca uwagę na to, jak segregować odpady (przede wszystkim pokazuje, po co to wszystko i co się z tymi śmieciami dzieje później), tłumaczy, jak unikać używania plastiku oraz jak oszczędzać cenną wodę. Co jednak najważniejsze pokazuje, jak żyć zgodnie z zasadą zero waste.

Książka nie tylko uświadamia czytelników, jak poważny jest stan naszej planety i motywuje do działania, ale również pokazuje i uczy, że żeby dbać o środowisko należy zacząć od własnego podwórka.

Dlaczego Elementarz ekologiczny jest… ekologiczny?

  • Papier – książka została wydana na papierze posiadającym Certyfikat FSC świadczący o tym, że celuloza pozyskiwana do produkcji papieru pochodzi z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony. Więcej informacji o znaku znaleźć można w książce.
  • Oprawa – grzbiet książki został wykonany zgodnie z zasadą zero waste, co oznacza, że do produkcji książki użyto możliwie jak najmniej papieru. Grzbiet jest pozbawiony dodatkowej tektury. Książka jest szyta naturalnym surowcem, nie jest klejona.
  • Okładka – okładka została wykonana z tworzywa Arktika, czyli wysokiej, jakości kartonu, który jest biodegradowalny i nadaje się do recyklingu.

Może Ci się spodobać