Gry planszowe dla dzieci – dlaczego warto w nie grać?

by fajnyrodzic

Gry planszowe to jedne z najchętniej kupowanych prezentów dla dzieci. Nauka poprzez zabawę to jak wiadomo najprzyjemniejszy sposób nabywania nowych umiejętności, a taką właśnie możliwość stwarza wykorzystanie gier planszowych. Popularne rozgrywki planszowe to również świetny sposób na spędzenie czasu w gronie całej rodziny. W końcu nierzadko dorośli angażują się nawet bardziej niż ich pociechy.

Korzyści dla rozwoju psychicznego

Nawet najprostsze czynności, takie jak poruszanie się pionkiem po planszy oraz rzucanie kostką rozwijają umiejętność liczenia i kojarzenia, a u najmłodszych usprawniają koordynację ruchową. Przy bardziej skomplikowanych rozgrywkach niezbędnym staje się obranie danej strategii, co kształtuje w dzieciach logiczne i analityczne myślenie. Niektóre z gier są skonstruowane w ten sposób, aby ułatwić dziecku nabywanie konkretnych zdolności lub wiedzy. Dzięki temu można wybrać zestaw przeznaczony do nauki kolorów, liczb, nazw zwierząt czy poszerzania zasobu słownictwa.
Gry planszowe dla dzieci często posiadają kolorowe plansze, ilustracje ciekawych postaci lub opowiadają rozbudowaną historię. To wszystko ma korzystny wpływ na pobudzenie wyobraźni oraz twórczego myślenia u dziecka. Jako że rozgrywki odbywają się w większym gronie, a uczestnicy muszą czekać na swoją kolej, to każda runda staje się skutecznym środkiem na wykształcenia cierpliwości u malucha. Współzawodnictwo pozwala lepiej radzić sobie w przyszłości z emocjami, które towarzyszą porażce i jednocześnie uczy malucha czym jest zwycięstwo. Poza tym dziecko może zaprosić do zabawy swoich rówieśników i uczyć się społecznych zachowań w grupie równolatków.

Może Ci się spodobać