Gry memory – dlaczego warto w nie grać z dzieckiem?

by fajnyrodzic

Gry, dzięki którym maluch nabywa lub usprawnia swoje umiejętności, przyśpieszają jego rozwój i rzutują na przyszłe wyniki w szkole. Niektóre zabawy uczą również zasad fair-play, pokazują jak dzielić się z innymi i jak radzić sobie z emocjami towarzyszącymi sukcesowi lub porażce. Bardzo dobrym przykładem są gry typu memory, w których zadaniem jest dopasowanie dwóch takich samych kart, poprzez cierpliwe odkrywanie odwróconych obrazków i kojarzenie ich ze sobą.

Zrzut ekranu 2016-04-21 o 08.49.52

 

Gry memory – jakie wartości dla naszego malucha?

Podczas grania w memory umysł dziecka ćwiczy się na wielu polach. Po pierwsze, poprawia się jego pamięć i koncentracja, gdyż maluch stara się zapamiętać położenie poszczególnych obrazków, aby następnie jak najwięcej z nich ułożyć w pary. Takie działania mają również związek z rozwijaniem orientacji przestrzennej, gdyż maluch podświadomie kojarzy położenie danej karty z daną kolumną i rzędem. Do tego często musi wykorzystać dotychczas opanowaną umiejętność liczenia. Po drugie zaś, obrazki znajdujące się na kartach można śmiało wykorzystać jako efektywny sposób nauki cyferek i literek, umieszczając dane znaki na kartach.
Gry typu memory to również rozwój na polu koordynacji ruchowej, głównie na linii ręka-oko, która posiada znaczenie kluczowe przy nauce pisania. Wreszcie każda rozgrywka, która odbywa się z kilkoma uczestnikami, to wspaniała okazja dla malucha do wykształcenia poprawnych zachowań społecznych Stosowanie się do reguł, rywalizacja a także zabawa z innymi pozwala w przyszłości na łatwiejsze odnajdywanie się w grupie.

Zrzut ekranu 2016-04-21 o 08.48.31

Zrzut ekranu 2016-04-21 o 08.48.59

Może Ci się spodobać