Kodu Game Lab – nauka programowania dla dzieci

by fajnyrodzic

W czasie kwarantanny szukamy takich sposób spędzania dzieci przed komputerem, które przy okazji pozwolą im się czegoś nauczyć. Jednym z najlepszych, który dotychczas odkryliśmy, jest Kodu Game Lab oraz zestaw wideo-poradników do tego programu, znaleziony na YouTube.

Kodu Game Lab

Kodu Game Lab to wiekowy już trochę (ponad 10 lat!), ale aktualizowany program Microsoftu (ostatnia aktualizacja z czerwca 2019), służący do nauki programowania dla dzieci. Za pomocą prostego interfejsu i barwnych, gotowych modeli oraz żywej społeczności dzieciom łatwiej pokonać pierwsze kroki w programowaniu (nadal też bardzo mocno polecamy polskie Scottie Go: https://www.fajnedziecko.pl/scottie-go-gra/).

Jak wiadomo, dobre chęci rodzica to jedno, a współpraca dziecka to coś kompletnie innego, tym bardziej cieszy nas fakt, że nasz syn z zainteresowaniem siada od kilku dniu do Kodu i, korzystając z wideoporadników po polsku, tworzy kolejne gry, takie jak wyścigi, platformówki czy nawet swoją wersję Space Invaders.

Program dostępny jest za darmo na stronie Microsoftu i jest w większości przetłumaczony na język polski, chociaż poziom tłumaczenia jest nierówny i jest to raczej tłumaczenie społecznościowe niż stworzone przez Microsoft. Ściągnijcie wersję angielską, podczas instalacji można wybrać inny język: https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=10056

Korzystamy z poradników szkoły programowania dla dzieci Wow School: https://www.youtube.com/results?search_query=wow+school+kodu+game+lab , jednak znajdziecie na YouTube więcej poradników w języku polskim.

Pamiętajcie też, że po polsku dostępne są niezłe książki dla dzieci o programowaniu, wyjaśniające podstawowe koncepty – pisaliśmy o nich na blogu: https://www.fajnedziecko.pl/hello-ruby/

W łatwy sposób programować można także robota Cozmo: https://www.fajnedziecko.pl/cozmo-maly-robot-z-wielkim-sercem/

Może Ci się spodobać