„Pate gra w piłkę” Timo Parvela

by fajnyrodzic

Zwariowana, wciągająca i zabawna – niedawno ukazała się druga część przygód Patego, jednego z ulubionych fińskich bohaterów literackich. Uważajcie z czytaniem jej dzieciom przed snem, ponieważ co rusz wywołuje u nich rozbudzające napady śmiechu ;).

To historia o piłce nożnej, szalonych marzeniach i szczęśliwych zbiegach okoliczności.

Pate, mimo że świetnie gra, nie zostaje wybrany do składu drużyny mającej reprezentować szkołę w turnieju. Nie poddaje się jednak i postanawia zgłosić swoją własną drużynę!

Początkowo do składu wybiera najlepszych piłkarzy na świecie, ale ponieważ trudno jest się z nimi skontaktować, ogłasza dodatkowy nabór, tak na wszelki wypadek. Tak do składu rezerwowego trafiają: trójnogi pies, którego chłopiec spotkał pewnego dnia na ulicy, 90-letni sąsiad Eino i człowiek, który zbiera puste butelki w parku.

Timo Parvela posługuje się lekkim, niewymuszonym humorem, który naprawdę działa na dzieci. Po mistrzowsku wydobywa różnice w dziecięcym i dorosłym postrzeganiu świata, zabawnie zestawiając pomysły i myśli bohatera wobec reakcji jego rodziców.

Książka została przetłumaczona na wiele języków. Była też nominowana do LESE-KICK AWARD in 2017. Podobnie jak w poprzedniej części (o której pisaliśmy tutaj) mamy tu wiele zwrotów akcji i nieprawdopodobnych zdarzeń.

Książki o Patem mają atrakcyjną dla dzieci (szczególnie tych stawiających pierwsze kroki w czytaniu) formę graficzną – krótkie teksty narracyjne w formie wpisów w internetowym blogu są przeplatane dialogami, a dynamiczne ilustracje dopełniają opisu. Taką książkę łatwo się czyta.

Może Ci się spodobać