“Pate pisze bloga”, czyli spotkanie z fińską literaturą dziecięcą

by fajnyrodzic

Kolejna po estońskiej, książka wydana po polsku przez Wydawnictwo Widnokrąg pod hasłem “Bliskie dalekie sąsiedztwo”. Całkiem niedawno recenzowaliśmy tę pierwszą pt. Ja, Jonasz i cała reszta.

Książka traktuje o przygodach Patego – jednego z ulubionych fińskich dziecięcych bohaterów literackich. Polecamy Wam ją na wakacje! Jest lekka, przyjemna w odbiorze i jednocześnie bardzo zabawna. Tym razem, Pate, otrzymuje od nauczyciela zadanie prowadzenia własnego dziennika podczas wakacji. Szybko zamienia tradycyjny zeszyt na coś bardziej nowoczesnego – bloga. Kolejne przygody chłopca poznajemy właśnie z perspektywy czytelników tego medium. A kiedy przyjeżdża do niego stryj Stuś, naprawdę jest o czym czytać!

Autor, Timo Parvela, uchodzi za mistrza absurdalnego humoru. To dla czytelników może okazać się ważną informacją. Sama książka wpisuje się w popularny ostatnio nurt książek graficznych, wydana jest w bogato ilustrowanej formie, dobrze pomyślana także dla starszaków zaczynających swoją przygodę z samodzielnym czytaniem. Krótkie teksty narracyjne w formie wpisów na blogu są przeplatane dialogami, a dynamiczne ilustracje znakomicie oddają charakter tego tekstu.

Może Ci się spodobać