Rozmiary czapek dla dzieci – trochę wiedzy praktycznej

by fajnyrodzic

Zawsze mam z tym problem, szczególnie kupując przez Internet, stąd pomysł wpis. Dobieranie czapki powinno przebiegać w oparciu o właściwe wymiary głowy dziecka. Zawsze posługujemy się tym, ile wynosi obwód głowy malucha w centymetrach. Nie należy jednak szczególnie kierować się przy tym wiekiem podanym w tabelce, ponieważ najczęściej jest to tylko uogólniona lub orientacyjna wartość.

Rozmiary czapek dziecięcych

Rozmiary podawane na metkach nie zawsze odpowiadają prawdzie. Poza tym niektóre partie czapek są szyte w innym czasie lub w innych miejscach, dlatego nawet te same modele, ale pochodzące z dwóch innych dostaw, mogą się od siebie różnić. Pamiętajmy też, że wymiary podane na metkach są nieco zaokrąglane. Dzieje się tak chociażby dlatego, żeby czapka nie dociskała za bardzo głowy, a jednocześnie do niej przylegała i nie zachodziła na oczy nawet podczas energicznych ruchów. Czapki zawsze mierzymy od wewnątrz, ponieważ przy grubych materiałach wynik mierzony z zewnątrz byłby zbyt wysoki. Oprócz długości, ważna jest również głębokość czapki. Gdy jest ona zbyt duża, czapka może być po prostu za bardzo luźna, utrudniając dziecku dobre widzenie. Natomiast zbyt płytka czapka nie zakryje całej głowy i będzie się z niej ustawicznie zsuwała. Głębokość czapki jest mierzona od samego jej czubka do brzegów.

Przy kolejnym zakupie należy zmierzyć wymiary dotychczas noszonej czapki i kupić model nieco większy – zwłaszcza biorąc pod uwagę to, jak szybko rosną nasze pociechy.

Może Ci się spodobać