Zioła na parapecie, czyli zakładamy domowe ogródki

by fajnyrodzic

W ostatnich dniach ostro sadzimy. Dzieci przejęte grzebią w ziemi i pielęgnują uprawy. Czekamy na lato, żeby móc przeprowadzić ekspansję na balkon. 

Urocze zaplecze techniczne udało nam się kupić w sklepie Flying Tiger Copenhagen: skrzyneczki, kubeczki, grabki i szpadelki. Pozostałe akcesoria do domowej uprawy roślin dokupiliśmy w Ikea: nasiona z serii VÄXER jak i podłoża do upraw. Coś zaczęło nam już nawet wyrastać.

 

Jeżeli interesują Was domowe uprawy, ale nie wiecie dokładnie jak zacząć (my nie wiedzieliśmy), to jeszcze raz polecamy gorąco książkę ’Ogródek na twoim oknie.

 

 

Zioła na parapecie

Zioła na parapecie goszczą już w niejednym domu. Nic dziwnego – świetnie się prezentują, sprawiając, że kuchnia wygląda niezwykle żywo i świeżo, a często sprawiają też, że w powietrzu unosi się przyjemny zapach. Taki domowy ogródek pozwala także mieć pod ręką wszystkie ulubione zioła i to całkowicie świeże, dzięki czemu zachowują one swoje wartości, a przede wszystkim pozwalają wydobyć z każdej potrawy maksimum zapachów czy smaków.

Co można znaleźć w domowym ogródku?

Zioła na parapecie mogą być naprawdę różne – do uprawiania nadają się zarówno te jednoroczne, jak i wieloletnie. Spośród gatunków jednorocznych najczęściej wybierane są bazylia, majeranek, kolendra i rzeżucha. Rośliny wieloletnie to z kolei przede wszystkim pietruszka, mięta, oregano, szałwia lekarska, jak również tymianek czy szczypiorek.

Zioła w domu – nic prostszego

Kuchnia może być najlepszym miejscem do uprawiania ziół w domu i to z dwóch powodów. Oczywiście to właśnie tu przygotowuje się posiłki – warto więc, by domowe uprawy zawsze były pod ręką. Ponadto większość roślin przyprawowych wymaga dużej ilości słońca. Najlepiej więc postawić je na kuchennym oknie, dzięki czemu będą miały zapewnione odpowiednie nasłonecznienie, a do tego będą świetnie się prezentować, tworząc prawdziwy domowy ogródek. Aby wyglądały jeszcze lepiej, można sięgnąć po odpowiednie donice – albo wybrać te kolorowe i niezwykle wyraziste, albo też podążyć za eko trendem, sięgając po drewno, które nada przestrzeni kuchennej eleganckiego i przytulnego charakteru i stworzy spójną całość z ziołami. Coraz częściej eko trend łączony jest z żywymi barwami i na parapetach pojawiają się drewniane, kolorowe skrzynki, w których można umieścić doniczki.

Może Ci się spodobać