„Zwierzyniec. Okazy wybrane” – niezwykły album, w którym zwierzęta z dzieł polskich artystów stają się bohaterami opowiadań i wierszy

by fajnyrodzic

Z wydawnictwa Dwie Siostry dostaliśmy ciekawą książkę, wydaną wspólnie z Międzynarodowym Centrum Kultury. „Zwierzyniec. Okazy wybrane” to zbiór tekstów-opowieści Macieja Byliniaka, zilustrowanych wizerunkami zwierząt z kolekcji Centrum, ale także wielu innych muzeów, bibliotek, zbiorów. W sumie w spisie znajdujemy aż 249 ilustracji, włączając do nich tę na wyklejce.

O ile pomysł może wydawać się ryzykowny – bo jak spiąć w jedno tak różne formy, style, sposoby jak wycinanka, obraz, arras, rzeźba itd.? – to jednak całość ma sens. Po pierwsze dobre wrażenie robią opowieści Byliniaka, a w szczególności fantasmagoryczny „Król jeleni”, pierwszy w tomie. Po drugie, czytając i oglądają te ilustracje prowadziliśmy z dziećmi naprawdę wiele rozmów choćby o tym czym jest faktura, kolor, dlaczego prace z różnych epok się różnią, dlaczego prace różnych form potrafią być różne, a kiedy są podobne. „Zwierzyniec”, w opracowaniu graficzny Ewy Stiasny, to zatem dobry podręcznik do rozmowy o tym, jak różnorodna jest sztuka i dlaczego tak jest.

Może Ci się spodobać