„Becoming You” – Dwa tysiące dni (Apple TV+)

by fajnyrodzic

Od niedawna subskrybujemy usługę streamingową Apple TV+ . Znajdziecie na niej m. in. najnowsze (i starsze też) przygody Charliego Browna z „Fistaszków” i najnowszy film twórców prześwietnych „Sekretów morza” (o których pisaliśmy tutaj: https://www.fajnedziecko.pl/sekrety-morza/ ; a że jesteśmy wielkimi fanami twórców filmu, napisaliśmy też o ich dostępnym na Netflixie serialu „Puffin Rock”: https://www.fajnedziecko.pl/puffin-rock/). Dzisiaj chcieliśmy jednak napisać o serialu dokumentalnym.

Becoming You” opowiada historię rozwoju człowieka w ciągu pierwszych dwóch tysięcy dnia życia. Serial jest arcydzielny na niemal każdym poziomie: wizualnym, muzycznym, narracyjnym. Każdy z sześciu odcinków opowiada o kolejnej kluczowej cesze czy umiejętności, jakiej uczymy się w ciągu pierwszy pięciu lat życia: o rozpoznawaniu siebie, o języku, emocjach, o relacjach w grupie, o nauce myślenia, nabywaniu doświadczenia. Wszystko to na przykładzie konkretnych dzieci z różnych kultur: śledzimy dzieci mieszkające w mongolskich jurtach, w Tokio, Nowym Jorku, Republice Południowej Afryki, Anglii.

Serial oglądaliśmy z dziećmi, były całkowicie pochłonięte. Zresztą my też: to naprawdę kawał solidnej roboty o ewolucji psychiki, o stawaniu się człowiekiem. Minusem jest brak polskiego lektora (tak samo jak w przypadku filmu „Wolfwalkers” – Apple, weź się w garść i zrób polski dubbing!), więc czytane przez Olivię Coleman, narratorkę, kwestie, musieliśmy dzieciom czytać (młodsza córka nie nadąża jeszcze z czytaniem szybko znikających napisów). Poza tym jednak, nie stwierdzono innych wad, za to jest cała masa olśnień i zadziwień (wiecie, że Japończycy wysyłają czterolatków samych do sklepu po zakupy?!) oraz ogrom pięknych zdjęć i filmowych ujęć. Wciąga i fascynuje!

Może Ci się spodobać