Szczepionka przeciwko ospie wietrznej

by fajnyrodzic

Ospa wietrzna jest chorobą na tyle zakaźną, że narażonym na zachorowanie jest każdy, kto miał jakikolwiek kontakt z wirusem ospy wietrznej lub półpaśca. Chociaż choroba posiada dość łagodny przebieg, to może doprowadzić do ciężkich powikłań, takich jak zapalenie płuc, zapalenie mózgu czy zakażenie skóry. Dlatego warto jest szczepić dzieci już w okresie niemowlęctwa, aby odpowiednio wcześnie zapewnić im skuteczną ochronę.

Co należy wiedzieć o szczepionce przeciwko ospie wietrznej?

Dziecko warto zaszczepić jeszcze zanim pójdzie ono do przedszkola, żłobka, czy jakiegokolwiek innego miejsca, gdzie będzie miało kontakt z dużą ilością rówieśników. Zaszczepić malucha przeciwko ospie wietrznej możemy za pomocą jednej szczepionki lub zdecydować się na skoncentrowany preparat, który chronić będzie również przed trzema innymi chorobami, takimi jak odra, świnka oraz różyczka. Szczepionka przeciwko ospie jest skuteczna u około 95% pacjentów, a u chorych znacząco łagodzi przebieg zakażenia. Do tego znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania na półpaśca w dorosłym życiu.
Całościowe szczepienie odbywa się w dwóch dawkach, przy czym druga powinna być podana koniecznie najlepiej w okresie 3 miesięcy od pierwszej wizyty. Zaleca się, aby przeprowadzić zabieg w okresie od 12 do 18 miesiąca życia malucha.
Poza tym warto wiedzieć, że szczepienie jest zalecane nie tylko dzieciom, ale wszystkim, którzy do tej pory go nie odbyli.

Może Ci się spodobać