„Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych” Aleksandra i Daniel Mizielińscy

by fajnyrodzic

Wiecie, spędziłam kiedyś całe lato w Yellowstone, dlatego strasznie się cieszę na tę książkę. Przy okazji lektury, mogę opowiadać dzieciom o swoich perypetiach z wydrami, czy bizonami. 

Będąc na studiach, wzięłam udział w programie Work&Travel wybierając Park Narodowy Yellowstone jako destynację. Polecam każdemu takie wakacje!

Tymczasem, książka Mizielińskich opowiada nie tylko o Yellowstone, ale o kilku parkach narodowych z całego świata. Żubr Kuba mieszkający na co dzień w Białowieskim Parku Narodowym dostaje list od swojej dalekiej kuzynki Dakoty, mieszkającej właśnie w Yellowstone, w którym zaprasza go do siebie. Przebojowa koleżanka Kuby – wiewiórka Ula, szybko namawia ich na wspólną podróż!

Podróż ta prowadzi ich przez osiem niezwykłych parków narodowych w najróżniejszych zakątkach naszej planety. Od amerykańskiego Yellowstone przez Park Narodowy Grenlandii po indonezyjski Park Narodowy Komodo. Od amazońskiej puszczy przez afrykańską pustynię po chiński las bambusowy. W każdym z tych miejsc spotkają miejscowe zwierzęta, poznają ich zwyczaje i środowisko, przeżyją wiele przygód i dowiedzą się mnóstwa ciekawych rzeczy.

Wracając jednak do Yellowstone. Z książki dowiecie się o początkach parku, o „problemach” z wilkami, o tym że bizony żyją tam na wolności od czasów prehistorycznych (nie próbujcie się jednak z nimi bratać), czy też o tym że park stoi na czynnym super wulkanie, który najpewniej kiedyś jeszcze wybuchnie.

Pamiętam jak w niektóre poranki tłumaczyliśmy się w pracy ’Przepraszamy za spóźnienie, ale na naszej ścieżce stały bizony’, jak wędrowaliśmy szlakami z kołatkami dając niedźwiedziom znać że idziemy, jak nagrywałam kąpiące się wydry na cyplu, na który w międzyczasie przypłynęły bizony…

 

flashback z wakacji w Yellowstone, 2008

Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych

Co żubr ma wspólnego z bizonem?

Jak podróżuje lodowiec?

Dlaczego wilki są potrzebne?

Jak zwierzęta radzą sobie z upałem afrykańskiej pustyni, a jak – z mrozami Arktyki?

Skąd się wzięły nieloty na Nowej Zelandii?

Na czym polega noc polarna?

Dlaczego panda musi ciągle jeść?

Może Ci się spodobać