’Bogowie i herosi. Mity greckie’ Joanny Zaręby

by fajnyrodzic

Mitologia potrafi być dla dzieci niezwykle fascynująca. Tolek zakochał się w niej po otrzymaniu kostek narracyjnych z głównymi postaciami i zapragnął dowiedzieć się więcej. Czytaliśmy mu wtedy fragmenty „Mitologii” Jana Parandowskiego, jednak często okazywały się nużące. Z tą książką. wydaną przez Wydawnictwo RM, jest zupełnie inaczej. Jest przystosowana specjalnie dla młodego czytelnika.

 

’Bogowie i herosi. Mity greckie’ Joanny Zaręby

Początek wydał mi się zbyt zagmatwany. Zaledwie na kilku stronach poznajemy znaczną część głównych postaci na raz. Okazało się jednak, że Tolek zapamiętał wiele z nich i przeważnie wiedział już o kim mowa w kolejnych rozdziałach.

Dalej są już bardziej rozbudowane historie pojedynczych bohaterów, przeplatane wyjaśnieniami skąd w ogóle brały się u Greków te skłonności do ich tworzenia. Wszystko razem daje dzieciom szeroką i zrozumiałą wiedzę na temat wierzeń starożytnych.

 

Dziedzictwo starożytnej Grecji ma ogromny wpływ na naszą cywilizację. Jego znajomość jest niezbędna do sprawnego poruszania się po współczesnej kulturze i zrozumienia tradycji.

Liczne analogie do współczesności oraz przykłady pomagają lepiej pojąć specyfikę świata przedstawionego w Bogach i herosach. Autorka starannie dobiera najciekawsze historie, dbając, by czytelnik nie mógł się znudzić. Prezentuje sylwetki najważniejszych bogów z greckiego panteonu oraz tłumaczy, jak wyglądało ich życie codzienne, zajęcia i relacje ze śmiertelnikami. Nie stroni przy tym od humoru, dzięki czemu lektura mitów greckich zamienia się w naprawdę dobrą zabawę.

Może Ci się spodobać