Fajne książki dla dwulatka – Zestawienie

by fajnyrodzic

Fajnych książek dla dwulatków nie brakuje. Pojawia się wręcz problem chęci posiadania ich zbyt wielu. Są takie fajne. Ostatnimi czasy prym wiodą zwłaszcza pozycje wydawane przez niewielkie oficyny; są to projekty dopracowane we wszystkich szczegółach. Książeczki te zachwycają pięknymi ilustracjami i ciekawą treścią, która może być wstępem do wspaniałej zabawy.

Książki dla 2 latka

Jak wybrać odpowiednią książkę dla dwuletniego dziecka? Przede wszystkim należy dobrać lekturę do wieku malucha. Dwulatek nie będzie zainteresowany wielowątkową powieścią przygodową. Im mniej tekstu do czytania, a więcej barwnych ilustracji tym lepiej. Dziecko w wieku dwóch lat dopiero oswaja się z książką jako nośnikiem informacji, dlatego warto uczynić te pierwsze spotkania jak najbardziej przyjemnymi. Dzisiejsze wydawnictwa oferują pełną gamę interaktywnych książeczek – czytanie może zamienić się we wspólną zabawę z rodzicem lub rodzeństwem. Mamy do wyboru książeczki obrazkowe, do których sami wymyślamy historie, pachnące opowieści, czy książkę, którą musimy położyć spać. Wybór jest przeogromny.

Książki dla dwulatka

Dziecko w tym wieku jest bardzo ciekawskie, wszystkiego chce dotknąć i spróbować. Dobrze, jeśli książka jest wykonana z twardego kartonu, który będzie odporny na wielokrotne czytanie, szarpanie, a nawet rzucanie. Warto też sprawdzić, czy książka posiada wszystkie atesty i jest wykonana z nietoksycznych materiałów. Większość książek posiada także zaokrąglone brzegi, aby dziecko nie zrobiło sobie krzywdy ostrym kantem.
Treść książeczek dla dzieci to zwykle proste historie związane z codziennością malucha i tym, co go otacza – rodziną, zabawkami i podwórkiem. Dwuletnie dzieci mają już pewne zainteresowania – jedne lubią zwierzątka, inne – samochody. Jeżeli dobierzemy treść książeczki do upodobań malucha, możemy być pewni, że nie zostanie ona tak szybko rzucona w kąt – o ile oczywiście sam etap fascynacji samochodami potrwa dłużej niż trzy dni.
Oprócz treści, ciekawa bywa zabawa samą formą książek – są one pełne otworów, ciekawych faktur i ruchomych elementów. Niektóre mają coś do ukrycia, a inne pokazują dzieciom trójwymiarowe ilustracje typu pop-up. Interaktywne książeczki, których czytanie może być za każdym razem inne, potrafią zająć nawet najbardziej niecierpliwe dziecko na dłuższy czas.
Jakie książki są czytane u nas najczęściej? Przygotowaliśmy krótkie zestawienie naszych ulubionych lektur.

Książeczki dla dwulatka

Zawsze mamy pod ręką, wielokrotnie już czytane książki Erica Carla, które już opisywaliśmy dokładniej we wcześniejszych wpisach. Charakterystyczne ilustracje i pobudzające wyobraźnię historie to elementy wyróżniające twórczość tego amerykańskiego ilustratora. Szczególnie przez nas polecane – “Bardzo głodna gąsienica” i “Od stóp do głów” to pozycje, które są uwielbiane przez kilka pokoleń młodych czytelników i zachęcają do interaktywnej zabawy z książką.

Eric Carle - Fajnedziecko.pl

Drugim ulubionym typem książek naszych dzieci były w tym wieku książki obrazkowe. W tej kategorii prym wiodą Mizielińscy, jednak nie są osamotnieni. Poczytacie u nas także o Alim Mitgutschu i jego propozycjach. Każda strona przedstawia fragment panoramy miasteczka, obraz jednego dnia z życia mieszkańców. To kilkanaście równolegle poprowadzonych historii, opowiadanych przy pomocy rysunków. Najciekawsze jednak bywają szczegóły. Ilustracje można oglądać godzinami, poznając przygody poszczególnych bohaterów, zaglądając w zakamarki i wyszukując ukryte przedmioty.

Fajnedziecko.pl

Fajnedziecko.pl

Fajnedziecko.pl

Fajną zabawę zapewnia książka „W dżungli” Benedicte Guettier. Dzięki niej możemy wcielić się w postaci różnych zwierząt, urządzić przedstawienie albo poudawać dzikie zwierzęta. Tego typu książka wymaga dużego zaangażowania w zabawę, lecz gdy raz zaczniemy, zabawa z pewnością będzie wielokrotnie powtarzana.

W dżungli - Benedicte Guettier

Ciekawą interakcję z książką obserwujemy dzięki „Zaśnij ze mną” autorstwa Ramadiera & Bourgeau. Dziecko dostaje zadanie ułożenia do snu książeczki – pyta ją, czy umyła zęby, tuli ją, przykrywa kocem i daje jej buziaka. Prosty tekst i minimalistyczne ilustracje sprzyjają wyciszeniu przed snem. Za pierwszym razem u nas zadziałała – Kalina zasnęła tuż po odłożeniu książeczk

Fajnedziecko.pl

Jan Bajtlik jest jednym z naszych ulubionych ilustratorów dla dzieci, wcale nie dlatego że trochę znamy go też prywatnie ;). Koniecznie sprawcie sobie jego „Auto” i „Korek” – książeczki, które zachwycą każdego młodego fana motoryzacji. “Korek” to interaktywne karty do gry, które można układać na wiele sposobów. Z tyłu każdej karty znajduje się słowo z podziałem na sylaby. Stanie w korku można zatem wykorzystać jako początek nauki czytania.

Auto Jan Bajtlik Fajnedziecko.pl

Auto Jan Bajtlik Fajnedziecko.pl

Zakamarki i ich genialne książeczki były uwielbiane przez nasze dzieci i często do nich wracamy. Podobno przeciętny trzylatek zadaje w ciągu dnia kilkaset pytań. Książeczki “Jest tam kto?”, “Gdzie idziemy?”, “A dlaczego?”, “Wymyśl coś” odpowiadają na część z nich. Proste ilustracje i powtarzający się rytm słów sprawia, że dzieci są zafascynowane światem stworzonym przez szwedzką autorkę Annę – Clarę Tidholm.

Zakamarki Gdzie idziemy Jest tam kto - Fajnedziecko.pl

Zakamarki Gdzie idziemy Jest tam kto - Fajnedziecko.pl

Zakamarki Jest tam kto - Fajnedziecko.pl

Zakamarki Jest tam kto - Fajnedziecko.pl

Mniam” to nasz nowy nabytek, czytany codziennie. Sprawdźcie, kto kogo zjada w zabawnie ilustrowanej historii układu pokarmowego. Ta książeczka pozwala zrozumieć prawa rządzące przyrodą. Można zajrzeć do gardła każdego zwierzaka i zobaczyć – co zje gąsienica, a kogo zje żaba?

mniam canizales

mniam canizales

Kolejna książeczka od małżeństwa Mizielińskich, która fascynuje młodych czytelników to “Pora na potwora”. Przekładając karteczki z literami i częściami ciała możemy stworzyć swojego własnego potwora. Jak wygląda na przykład… WIP? Zdziwicie się, ale ma aż dwie głowy. Książeczka bawi i śmieszy, a zadanie z prawidłowym ułożeniem pawia, czy ufo schodzi na dalszy plan, gdy można ułożyć całkiem nowego stwora i pośmiać się z tego jak wygląda.
Pora na potwora - Fajnedziecko.pl

Pora na potwora - Fajnedziecko.pl

Cyfry i litery najlepiej poznaje nam się z prostymi wierszykami Oli Cieślak i Janusza Minkiewicza w książeczkach „Od 1 do 10” i „Od A do Z”. Zabawne ilustracje i łatwe do zapamiętania wierszyki pozwalają oswoić się dzieciom z wyglądem i brzmieniem liter oraz cyfr.

Od 1 do 10 Od A do Z - Fajnedziecko.pl

Od 1 do 10 Ola Cieślak - Fajnedziecko.pl

Od 1 do 10 Ola Cieślak - Fajnedziecko.pl

Od A do Z Janusz Minkiewicz - Fajnedziecko.pl

Kaczka robi kwa-kwa, zegarek tik-tak, ale jak robi szpinak? Naśladowanie odgłosów z “Księgą dźwięków” uczy dzieci zasad o otaczających ich świecie i potrafi zająć je na długie godziny. Zabawa z dźwiękami to dla maluchów świetna zabawa, do której często chcą wracać. U nas “Księga dźwięków” była czytana tak wiele razy, że się kompletnie rozpadła.

 

Na szczęście w większości księgarni można teraz znaleźć coś interesującego.

Książeczki dla dwulatka - Fajnedziecko.pl

Polecamy też książki z niestandardowymi rozwiązaniami: takie które pachną, czy też mają coś do ukrycia. Chodzi przecież o to, żeby zainteresować dzieci formą rozrywki, jaką jest czytanie.

książeczki dla dwulatka - fajnedziecko.pl

książeczki dla dwulatka - fajnedziecko.pl

O zapachowych książkach pisaliśmy przy okazji historii o wilku, któremu brzydko pachniało z ust. Jest to kolejny przykład na to, jak książka może angażować wszystkie zmysły dziecka, a czytanie może być po prostu dobrą rozrywką.

 

Rozejrzyjcie się w księgarniach także na ślicznymi książeczkami typu pop-up: “Kto się kryje w lesie?” oraz “Kto się kryje w wodzie?”. Po ich otworzeniu, ze stron wyskakują postacie zwierząt leśnych i tych, które żyją w wodzie. Przy akompaniamencie zabawnych wierszyków opowiadają dzieciom o swoim życiu i zwyczajach.

Dużą frajdę maluchy będą miały także podczas czytania książek Herve’a Tulleta. Sprawdźcie nową serię „The game of…” – to pięć interaktywnych książeczek, które rozbudzają dziecięcą wyobraźnię i kreatywność. Niby niewiele się w nich dzieje – kilka wyciętych otworów, wypukła ścieżka dla paluszków, czy zabawa kolorami, ale potrafią zająć dzieci na kilka godzin.

Wyszło kolejnych pięć książeczek z tej serii: https://www.fajnedziecko.pl/herve-tullet/

Dla miłośników podróżowania wyszła pierwsza książka z serii „Camping jak z bajki” o Toskanii.

Może Ci się spodobać