Wisła – wakacje w Beskidzie Śląskim

by fajnyrodzic

Te wakacje spędziliśmy w Wiśle. Klucze do domu znajomych oraz możliwość pracy zdalnej pozwoliły nam tutaj pomieszkać przez pięć tygodni. A to wystarczający czas, żeby zdążyć się zżyć.

Na administracyjnym terenie miasta położonego w głębi Beskidu Śląskiego ma swoje źródła największa polska rzeka o tej samej nazwie. Rzeka płynie przez centrum miasta i dzięki regulacji, tworzy wiele miejsc świetnych do kąpieli – chociaż tak, woda jest zimna!

Ze względu na swoją powierzchnię, Wisła jest miejscowością o największym obszarze w powiecie cieszyńskim. Mieszkaliśmy bardzo blisko centrum, także większość czasu, głównie po pracy spędzaliśmy w tej części miasta (a jest ono naprawdę duże). Dzieciaki biegały najcześciej na plac zabaw do Parku Kopczyńskiego, tam też zarówno w tygodniu jak i w weekendy organizowano wiele fajnych zabaw i animacji.

Warto zajrzeć też Centrum Edukacji Ekologicznej (z przyjemnym stawem, barem i ciekawym placem zabaw w pobliżu).

Od wiosny do jesieni na turystów czekają m.in. górskie i spacerowe szlaki turystyczne, trasy rowerowe, downhillowe, rolkowe i nartorolkowe, parki linowe, boiska (do siatkówki, koszykówki, piłki nożnej, tenisa ziemnego, badmintona), baseny kąpielowe, aquaparki, korty tenisowe, możliwość jazdy konnej, quady, zorbing (staczanie się ze zboczy gór w dużych, plastikowych kulach), paintball, łucznictwo, tory off-roadowe, kajaki, kręgielnie, wędkarstwo, monsterroller (zjazdy z gór na hulajnogach o masywnych kołach), ściany i skałki wspinaczkowe oraz inne formy sportów ekstremalnych.

Zarówno Wisła, jak i okoliczne miejscowości są świetnie przygotowane do turystyki rowerowej. Jeśli tylko możecie, weźcie ze sobą rowery (wypożyczycie je też w wielu punktach na miejscu także w wersji ze wspomaganiem elektrycznym, osobiście polecamy wypożyczalnię w Centrum Informacji Turystycznej na Placu Hoffa).

Piękne widoki, góry gdzie okiem sięgnąć zachęcają też do pieszych wędrówek. Okoliczne trasy nie są trudne, nawet dobrze zmotywowane przedszkolaki sobie poradzą (u nas działa wizja czekolady w schronisku, chociaż jest łatwiej mając dzieci wczesnoszkolne).

 

Poniżej znajdziecie odnośniki do części atrakcji w okolicy, które opisaliśmy szerzej:

Wycieczka na Trzy Kopce Wiślańskie (810 m n.p.m.)

Ochorowiczówka – Muzeum Magicznego Realizmu w Wiśle

Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu

Rezydencja Prezydenta RP Zamek w Wiśle

Skolnity – kolej linowa w centrum Wisły

Wisła: wycieczka na Baranią Górę i Polanę Przysłop

Muzeum Beskidzkie w Wiśle

 

I na koniec jeszcze kilka luźnych zdjęć ze spacerów po mieście.

Może Ci się spodobać