„Zathura – kosmiczna przygoda” na HBO Go, czyli „Jumanji” w kosmosie

by fajnyrodzic

Spędzając wciąż zbyt wiele czasu w czterech ścianach, przeglądamy oferty usług streamingowych częściej niż kiedykolwiek. I tak trafiliśmy na zupełnie porządny rodzinny film przygodowy „Zathura – kosmiczna przygoda”, który trafił do oferty platformy HBO Go.

Film premierę miał 15 lat temu, jednak dotychczas o nim nie słyszeliśmy, mimo, że jego reżyser – Jon Favreau – jest cenionym rzemieślnikiem rodzinnego kina przygodowego. To on wyreżyserował zgrabny remake „Króla lwa” czy „Księgę dżungli”, o których pisaliśmy już na blogu.

„Zathura – kosmiczna przygoda” na HBO Go

Już w 2005 roku Favreau udowodnił, że ma słuch na to, czego dzieci oczekują od filmu przygodowego. Napisaliśmy w tytule, że „Zathura” to „Jumanji” w kosmosie, i tak jest: rodzeństwo znajduje w piwnicy zakurzoną grę planszową, a kiedy zaczynają w nią grać, stają się bohaterami gry, a jej elementy, czasem bardzo niebezpieczne, pojawiają się w ich domu. Ba, ich dom nawet przenosi się w kosmos!

Zathura” nie sprawia jednak wrażenia odcinania kuponów od słynniejszego poprzednika. Poza ramą fabularną i, no cóż, znaczną ilością elementów akcji, Favreau nie poprzestał jedynie na zmianie dekoracji, zmieniają dżunglę na kosmos, a strój podróżnika na skafander astronauty. Będąc fanami „Jumanji” (to dlatego pisaliśmy także i o tym filmie, tutaj: https://www.fajnedziecko.pl/jumanji-1995/) z przyjemnością oglądaliśmy „Zathurę”, bez poczucia oglądania nieudolnej kopii. Jesteśmy pod wrażeniem efektów specjalnych, co nieczęsto zdarza się nam zauważać na tym blogu – mimo, że film ma 15 lat, te się nie zestarzały ani trochę. Owszem, jak na nasz gust może trochę za dużo tutaj tych wszystkich eksplozji, ucieczek i wystrzałów, ale z drugiej strony nie jest to tak różne od tego, co widzieliśmy w „Jumanji”, a poza tym, no cóż, nasze dzieci lubią kiedy na ekranie dużo się dzieje. Film dostępny jest na HBO Go z polskim dubbingiem, który jest bardzo porządny. Polecamy!

 

Może Ci się spodobać