Masaż dziecka metodą Shantala

by fajnyrodzic

Masaż Shantala jest jedną z technik masowania noworodków. Może być wykonywany przez rodziców lub opiekunów, którzy pragną zbudować więź emocjonalna z maluszkiem, a przy okazji odstresować pociechę i zapewnić jej lepszy sen. Technika masowania została opracowana przez francuskiego położnika Frederique’a Leboyera. Praktykowana jest przede wszystkim za granicą, głównie w Stanach Zjednoczonych czy Kanadzie. W Polsce nie jest jeszcze zbyt popularna, chociaż coraz większa liczba rodziców jest zainteresowana tym rodzajem interakcji z własną pociechą.

Korzyści płynące z masażu Shantala

Masowanie dziecka omawianą techniką posiada pozytywny wpływ tak na maluszka, jak i osobę dokonującą masażu. Wśród najczęściej wymienianych zalet znajdują się uspokojenie niemowlaka oraz polepszenie jego snu. Dlatego poleca się przeprowadzanie masażu wieczorem przed nocną kąpielą tak, aby ciepła woda zmyła ze skóry maluszka resztki olejku do masowania. Poza tym zrelaksowane dziecko lepiej trawi, dlatego dla niemowląt cierpiących na ból brzuszka masaż Shantala jest wręcz wskazany.
Delikatne ruchy oraz kojący dotyk rodzica sprawiają, że już od pierwszych miesięcy życia maluch nawiązuje realny kontakt z otoczeniem. Staje się bardziej ciekawy świata i szybciej się rozwija. Tymczasem rodzic dokonujący masażu nabywa wprawę w trosce nad dzieckiem oraz w namacalny sposób przekazuje mu swoją miłość. Masaż przyczynia się również do wyciszenia rodzica, który lepiej poznaje potrzeby swojego dziecka, dzięki czemu jest w stanie zapewnić mu lepszą pielęgnację.
Podczas masażu warto jest zastosować środki relaksujące takie jak odpowiednia muzyka czy olejek przyjazny skórze dziecka. O tym, jak należy go wykonywać, dowiecie się Państwo na specjalnych szkoleniach.

Może Ci się spodobać