Pierwsza wizyta dziecka u dentysty

by fajnyrodzic

Wiele dzieci panicznie boi się wizyt u dentysty. Jest to wbrew pozorom dość często spotykany problem, nie tylko dla rodziców, ale również dla samych stomatologów. Dlatego stomatolodzy coraz częściej decydują się na zdecydowane działania mające na celu poprawę komfortu malucha w gabinecie stomatologicznym – związane nie tylko z wyposażeniem gabinetu czy stosowaniem łagodnych środków znieczulających, ale również z dodatkową specjalizacją z zakresu pedodoncji.

Maluch u dentysty

Specjaliści zalecają, aby w celu uniknięcia lęku przed zabiegami dentystycznymi zaprowadzić dziecko do specjalisty jeszcze przed ukończeniem 18-ego miesiąca życia. Takie postępowanie pozwoli maluchowi na zaznajomienie się z gabinetem, dzięki czemu dziecko uniknie później przykrych emocji, jakie zwykle towarzyszą kilkulatkom podczas pierwszej wizyty kontrolnej.
Przed przeprowadzeniem pierwszego badania zębów należy wyjaśnić dziecku, w jakim celu udaje się ono do dentysty i jakie kroki będzie podejmował specjalista. Dobrze, jeżeli nie okłamujemy dziecka. Oczywiście nie powinno się go straszyć i dokładnie opisywać wszystkich ewentualnych zabiegów, niemniej jednak jeżeli zęby będą borowane, to nie można mówić, że pan doktor jedynie zajrzy do buzi i nic tam nie będzie robił.
Poza tym dziecko powinno mieć świadomość tego, że wizyty u dentysty są obowiązkowe. Jeżeli w trakcie kontroli maluch wykazuje nerwowe zachowanie lub czuje się niekomfortowo, rodzic może potrzymać go za rękę lub po prostu usiąść w gabinecie. Ważne jednak, aby to dentysta mógł przeprowadzić rozmowę ze swoim małym pacjentem i w ten sposób zdobyć jego zaufanie. Dzięki temu, zniknie stres i strach, a na ich miejscu pojawią się spokój oraz pewność.

Może Ci się spodobać