Profilaktyka, czyli jak ważne jest regularne badanie piersi

by fajnyrodzic

Samokontrola piersi, czy też samoocena piersi, to badanie kontrolne, które kobieta może wykonać sama w domu w celu sprawdzenia, czy nie pojawiły się w niej niepokojące zmiany. Samokontrolę piersi najlepiej rozpocząć już w dwudziestym roku życia, a optymalny termin na wykonanie takiego comiesięcznego badania przypada na okres od około 3 do 12. dnia po rozpoczęciu cyklu miesiączkowego.
Wiele kobiet stosuje samodzielne badania, wierząc, że mają duże znaczenie dla ich zdrowia. Mimo to niektórzy nie zgadzają się co do korzyści płynących z takich badań piersi w lokalizowaniu raka piersi i ratowaniu życia. Z pewnością jednak lepiej jest podejmować działania profilaktyczne, niż tego nie robić.

Samokontrola piersi

Najpierw badaj się na stojąco, przed lustrem, a następnie na leżąco. Jeżeli zauważysz któreś z poniższych objawów, zgłoś się do lekarza na konsultacje: Twoja pierś ma zmieniony kształt, na skórze wystąpiły zmarszczenia, wciągnięcia, Twoja skóra zmieniła kolor, brodawka jest wciągnięta lub zaczerwieniona, jeżeli po naciśnięciu z brodawki wydobywa się wydzielina, jeżeli wyczuwasz guzek lub stwardnienie w piersi lub wyczujesz grudki pod pachą.
Często są to zmiany zapalne, lecz nie lekceważ ich.

Bardzo ważne jest wykonywanie regularnych badań profilaktycznych raz w miesiącu, aby wykryć zmiany na wczesnym etapie oraz zwiększyć tym samym szansę na mniej inwazyjne leczenie.

Braster

Samodzielnym badaniom często jednak towarzyszy niepewność związana z prawidłowością ich wykonywania. Istnieje jednak urządzenie medyczne, dzięki któremu wykonamy wiarygodne badanie w domu. To Braster. Bezbolesne i bezpieczne badanie potrwa zaledwie 15 minut.

Braster monitoruje rozkład temperatury w piersiach oraz rejestruje obszary o podwyższonej temperaturze, mogące świadczyć o niepokojących zmianach Urządzenie łączy się z aplikacją mobilną (na smartfonie lub tablecie), która przeprowadzi nas przez cały proces badania. Następnie dane wysyłane są do Centrum Telemedycznego Braster w celu analizy. W Centrum obrazy termograficzne z badania są poddane automatycznej interpretacji (Braster AI). Nad jakością tego procesu czuwają lekarze.

Wynik badania najpóźniej w ciągu 2 dni jest dostępny w Moje Konto. Powiadomienie o wyniku otrzymujemy też mailem i w aplikacji.

Zastosowana w Brasterze metoda termografii kontaktowej została uznana przez ekspertów z Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników jako badanie uzupełniające w stosunku do takich badań jak mammografia czy USG.

 

Może Ci się spodobać